13 lutego 2015 11:27 | Komunikaty

BĄDŹ HONOROWYM DAWCĄ KRWI!

Polski Czerwony Krzyż w Wągrowcu we współpracy z Dyrekcją Zespołu Szkół Powszechnych w Damasławku promuje honorowe dawstwo krwi i szpiku na terenie placówki oświatowej. Podczas pogadanek prowadzonych przez Jana Maćkowiaka, prezesa PCK w Wągrowcu młodzież zapoznaje się z ideałami głoszonymi przez organizację czerwonokrzyską, znaczeniu jej na forum międzynarodowym oraz propagowaniu tego bezcennego leku ratującego życie drugiego człowieka. Uczestnicy poznają zasady zostania honorowym dawcą krwi
i szpiku, obowiązujące przywileje dla honorowych dawców, a także przeciwwskazania uniemożliwiające zostania honorowym dawcą.

Warto wspomnieć, że krwiodawcy po oddaniu sześciu litrów (kobiety pięć) zostają wyróżnieni przez PCK odznaką wraz z legitymacją oraz otrzymują tytuł Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, dzięki któremu przysługują pewne przywileje. Na terenie Wągrowca zasłużeni dawcy krwi i zasłużeni dawcy szpiku posiadają przywileje, którymi są: bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, bezpłatne wejścia na mecze ligowe piłki nożnej „Nielby”, ulgowe bilety do Aquaparku i 50% ulgi przy zakupie biletu do kina MDK. Ponadto przywileje ogólnopolskie: poza kolejnością do lekarza, apteki, laboratorium medycznego, a także ulgi przy zakupie niektórych leków według wykazu ministra zdrowia.

Uczniowie ZSP czynnie angażują się w oddawanie krwi, które zaowocowało tym, że szkoła otrzymała wyróżnienie za udział w Powiatowym Konkursie Krwiodawstwa PCK.

PCK wszystkim chętnym oferuje: bezpłatne badanie lekarskie, oznaczenie grupy krwi, legitymację honorowego dawcy, usprawiedliwienie w dniu oddania krwi, zwrot kosztów dojazdu dla zamiejscowych. Istnieje również możliwość odliczenia wartości oddanej krwi od podatku rocznego.

Punkt Krwiodawstwa RCKiK mieści się na 4 piętrze w budynku Szpitala Powiatowego w Wągrowcu przy ul. Kościuszki 55,

czynny jest w poniedziałek, wtorek i czwartek.