15 października 2016 11:32 | Aktualności

Spotkanie w Hogwarcie (13.10.2016)

Uczniowie klas szóstych pod kierunkiem swoich wychowawców: pani Katarzyny Kuliberdy i pana Dariusza Zacharko przygotowali na Dzień Nauczyciela spektakl pt.:   „ A gdyby tak nasza szkoła stała się na jeden dzień Szkołą Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie”.

Scenariusz, który napisała uzdolniona  licealistka z Wągrowca, Agata Kuliberda oparty został na popularnej serii książek o Harry’m Potterze. Scenografię wykonały panie: Oriana Politowska i Hanna Woźniak, a o rekwizyty zadbali sami uczniowie. Motyw muzyczny z filmu zagrała na skrzypcach Martyna Raczyńska.

Osią spektaklu jest lekcja przyrody, w której uczestniczy mi.in troje wrażliwych uczniów z naszej szkoły (Sylwia Grajkowska, Mateusz Wielowiejski, Piotr Opiła) . Podczas lekcji spełnia się ich wielkie marzenie i w magiczny sposób przenoszą się do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Tutaj odkrywają, że lekcje w tej szkole różnią się zasadniczo od tych, do których przyzwyczajeni są na co dzień.

Sowa Hedwiga (Wiktoria Kowalska) zaprasza zaskoczonych uczniów na te niezwykłe lekcje. Najpierw trafiają na lekcję Transmutacji, gdzie profesor McGonagall (Gabriela Tews) uczy ich  jak zamienić spóźnionych czarodziejów (Adrian Pisarek i Sergiusz Wilk) w piękny kwiat. Następnie uczestniczą w lekcji Eliksirów u profesora Snape’a (Damian Mikuszewski). Nauczyciel ten wzbudził w nich strach, ponieważ zadawał pytania na które nikt nie umiał odpowiedzieć. Na tzw. Sumach prowadzonych przez groźną panią Umbridge (Izabela Pawlak), uczniowie poznają pilną uczennicę Hermionę Granger (Zuzanna Sierszulska), która za to, że wspomniała o Czarnym Panu (Mikołaj Kwiatkowski) spotkała ją kara. Nauczycielka zawsze złościła się, gdy ktoś poruszał temat tego śmierciożercy. Biorą też udział  w corocznych rozgrywkach quidditcha prowadzonychprzez panią Hooch (Klementyna Barut i Nadia Żrałka). To właśnie wtedy nasi uczniowie poznają Harry’ego Pottera (Krzysztof Gaszyński-Bąk). Następnie na lekcji Zielarstwa, profesor Sprout (Jagoda Matuszczak) pokazuje im w jak bezpieczny sposób przesadzać mandragory,rośliny przypominające kształtem noworodka. Krzyk dojrzałej mandragory jest zgubny dla ludzi o czym sami mogli się przekonać:  usłyszawszy ten krzyk mdleje jeden z uczniów.Kolejna lekcja , w której mieli okazję brać udział to Obrona przed Czarną Magią.Jakież było zaskoczenie naszych uczniów, gdy okazało się, że tego przedmiotu uczy... ich własna nauczycielka przyrody (Wiktoria Skotarek). W tej samej chwili młodzi ludzie zaczynają się zastanawiać, czy wszystko co zobaczyli i przeżyli działo się naprawdę czy też był to tylko piękny sen.

W roli innych uczniów Hogwartu wystąpili: Julka Szczepańska, Marta Kośmider, Patrycja Szczech , Aleksandra Pawłowska i Kalina Pituła. W meczu w quidditcha brali udział: Piotr Mazurek, Kamila Michalak, Emilia Winnicka, Maciej Mróz, Alan Twardysko i Piotr Kwiatkowski.

Motto spektaklu: „W Hogwarcie ten, kto na pomoc zasługuje, zawsze ją otrzyma...” odnosi się nie tylko do tej czarodziejskiej szkoły, ale także do naszego Zespołu Szkół, gdzie każdy uczeń może liczyć na pomoc nauczycieli i pracowników, gdy tylko będzie jej potrzebować.

...a gdyby tak nasza szkoła stała się na jeden dzień Szkołą Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie...

Filmy: