2016/2017 Pasowanie na czytelnika

Uroczyste pasowanie na czytelnika ma zachęcić najmłodszych uczniów do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość.

Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna, którą przygotowały uczennice klasy Ia i Ib gimnazjum pod kierunkiem bibliotekarzy: pana Rafała Błaszczyka i Marioli Kominiarek.

Uczniowie stali się więc świadkami niecodziennego wydarzenia: z kart książek wyszły ich ulubione postacie z baśni i bajek: Królewna Śnieżka (Natalia Kowalewska),  Śpiąca królewna (Martyna Cholewińska), Kopciuszek (Klaudia Pawelska), Czerwony Kapturek(Martyna Michalska), Królowa (Natalia Przygoda) oraz Myszka Minnie (Oliwia Łapacz) przerażone faktem, że młodzi ludzie nie chcą w ogóle czytać książek.                                                                                                              Bibliotekarki (Adrianna Wronkowska i Martyna Stróżyńska)  oraz uczennice (Wioleta Adamska i  Maja Wrzeszcz) skutecznie przekonały jednak naszych niezwykłych gości, że w świecie komputerów i innych nowinek technologicznych książki są i nadal będą czytane. Bajkowe postacie w doskonałym nastroju opuściły więc naszą bibliotekę i powróciły do swojego świata książek.

Po inscenizacji pierwszaki mogli obejrzeć wybrane egzemplarze książek, które kiedyś były wypożyczane przez ich starszych kolegów, niestety w chwili obecnej nie nadające się do użytku.Jedna z książek była poplamiona, inna miała wyrwane kartki, a jeszcze następna pozaginane rogi.Książki te były punktem wyjścia pogadanki o tym jak należy dbać o książki. Bibliotekarze przedstawili też w formie wierszowanej specjalne prośby książek.

Następnie uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki,które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek.

Zanim jednak uczniowie wypożyczyli swoje pierwsze lektury, ich starsi koledzy:Dominik Pietrzycki, Sylwia Grajkowska i Aleksandra Pawłowska  w scence „Jak wypożyczyć książkę?” przedstawili zasady jakie obowiązują w bibliotece przy wypożyczaniu książek.Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności pani wychowawczyni ,Renaty Tończyk oraz pani wicedyrektor, Marii Machaj-Sochy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na pamiątkę całą klasa otrzymała też specjalny Akt pasowania, który będzie przypominał im o tym ,że są naszymi czytelnikami.